Μια ομάδα που απαρτίζεται από ανθρώπους με αγάπη και πολυετή εμπειρία στο χώρο του Ντοκιμαντέρ, προσελκύσουμε το ενδιαφέρον του ευρύτερου κοινού στη μοναδική αυτή τέχνη αποτύπωσης του παγκόσμιου πολιτισμού των λαών, καθώς και να αναδείξουμε την Ιεράπετρα, τη νοτιότερη πόλη της Ευρώπης, η οποία αποτελούσε ανέκαθεν το σταυροδρόμι των πολιτισμών και των ηπείρων .
Η Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας είναι η κα Ελένη Βλάσση η οποία είναι δημοσιογράφος και σκηνοθέτης. Έχει σκηνοθετήσει πολλές σειρές ντοκιμαντέρ και έχει συμμετάσχει επανειλημμένως με τα ντοκιμαντέρ της στα Διεθνή Φεστιβάλ ανά τον κόσμο.
Η εταιρεία «ΧΡΥΣΕΑ» είναι Αστική Μη κερδοσκοπική Εταιρεία (ΑΜΚΕ), η οποία ιδρύθηκε με σκοπό την πραγματοποίηση κοινωφελών και πολιστικών δρώμενων, τα οποία βέβαια θα συμβάλλουν στην ποιοτική αναβάθμιση της πνευματικής και πολιτιστικής ζωής τόσο σε τοπικό όσο και σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.
Σκοπός της εταιρείας είναι η συνεχής εξέλιξη και ανάπτυξη του Θεσμού, ενός Θεσμού που θα εντυπωσιάζει και θα συναρπάσει τον κόσμο που θα μπει στην διαδικασία να συμμετέχει σε αυτήν την φοβερή εμπειρεία.
οι ομάδες και η κριτικές επιτροπές του διαγωνιστικού μέρους του Διεθνούς Φεστιβάλ Ιεράπετρας αποτελείται από άτομα με μεγάλη πορεία στο χώρο του Ντοκιμαντέρ, και όχι μόνο.
Από το 2021 Το Διεθνές Φεστιβάλ Ιεράπετρας, φιλοξενεί και ταινίες μυθοπλασίας, μικρού και μεγάλου μήκους, με την ονομασία "Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης"
Καλλιτεχνική Διευθύντρια Φεστιβάλ: Ελένη Βλάσση
Για περισσότερες πληροφορίες-λεπτομέρειες επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα του Φεστιβάλ Ιεράπετρας, πατώντας εδώ
11ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας
Οι σκηνοθέτες που συμμετέχουν
στα διαγωνιστικά τμήματα του Ντοκιμαντέρ
5ο Φεστιβάλ Κινηματογρ;aφου Κρήτης
Οι σκηνοθέτες που συμμετέχουν
στα διαγωνιστικά τμήματα της Μυθοπλασίας
Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας 2024
Φεστιβάλ Ελληνικού Κινηματογράφου Κρήτης 2024
Διαγωνιστικό Ταινιών Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας | |
* |
3ο ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ, ΤΟ (2023 ΕΓΧ 90') Ξανθός Διονύσης |
* |
ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΤΟΥ ΒΛΕΜΜΑΤΟΣ, Η (2023 ΕΓΧ & Α/Μ 75') Αθανίτης Δημήτρης |
Διαγωνιστικό Ταινιών Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας | |
* |
MEETINGS (2022 ΕΓΧ 20') Χατζημιχαηλίδης Κυριάκος |
* |
ΘΗΡΕΥΤΕΣ (2023 ΕΓΧ 10') Αναστασίου Κυριάκος |
* |
ΜΟΝΤΑΖ ΥΠ'ΑΡΙΘΜΟΝ 57 (2024 ΕΓΧ 4') Μπαλαντινάκης Γιώργος |
* |
ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ, Η (2023 ΕΓΧ 15') Κολώνια Μαίρη |
Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας ξεκίνησε το 1978 ως πρωτοβουλία της Κινηματογραφικής Λέσχης της Δράμας.
Η ανταπόκριση, τόσο των κινηματογραφιστών, όσο και του κοινού ήταν μεγάλη από τα πρώτα, κιόλας, χρόνια της λειτουργίας του.
Έπειτα από μερικά χρόνια, το Φεστιβάλ υιοθετήθηκε από τον Δήμο της Δράμας και στα μέσα της δεκαετίας του '80 από την Πολιτεία.
Η πορεία του θεσμού έδειξε την επιτακτική ανάγκη της ύπαρξης ενός χώρου παρουσίασης και προβολής της ταινίας μικρού μήκους, ως αυτοτελούς καλλιτεχνικής έκφρασης.
Η πείρα του παρελθόντος βοήθησε στην βελτίωση των συνθηκών διεξαγωγής του Φεστιβάλ.
Τα τελευταία χρόνια, το Φεστιβάλ Δράμας έχει καθιερωθεί στη συνείδηση τόσο του κινηματογραφικού κόσμου όσο και του κοινού, ως ο χώρος ανάδειξης των κινηματογραφικών ταινιών μικρού μήκους, ως ο χώρος παρουσίασης όλων αυτών που θα αποτελέσουν ή θα συμπληρώσουν στο μέλλον ένα βασικό κομμάτι του πολιτισμού μας.
Η Δημοτική Αρχή, αλλά και η Πολιτεία, στάθηκαν αρρωγοί και βοήθησαν με κάθε τρόπο την βελτίωση των συνθηκών διεξαγωγής του Φεστιβάλ.
Η άριστη προβολή των ταινιών που συμμετέχουν, αλλά και οι νέες αίθουσες που ετοιμάζονται, συμπληρώνουν την τεχνική υποδομή.
Το Φεστιβάλ Δράμας είναι ένας ζωντανός οργανισμός που εξελίσσετε και ανανεώνεται.
Έτσι, εκτός από το Εθνικό Φεστιβάλ, τα τελευταία χρόνια διεξάγεται και το Διεθνές Φεστιβάλ, όπου διαγωνίζονται και παρουσιάζονται, στα παράλληλα αφιερώματα, ταινίες κινηματογραφιστών από ολόκληρο τον πλανήτη.
Ήδη από τον πρώτο χρόνο, ο αριθμός των συμμετεχόντων στο Διεθνές Τμήμα είναι εντυπωσιακός.
Ενδεικτικό της σημασίας, που αποδίδουν στο Φεστιβάλ Δράμας οι νέοι κινηματογραφιστές, είναι πως πολλοί από αυτούς, θεωρούν πως η συμμετοχή και βράβευσή τους στο Φεστιβάλ, αποτελεί ένα εφαλτήριο, όνι μόνον για την αναγνώριση του έργου τους, αλλά και για την περαιτέρω καλλιτεχνική πορεία τους.
Παράλληλα, το χρηματικό ύψος των βραβείων καθιστά ακόμα πιο ελκυστική την συμμετοχή τους.
Εκτός όμως από όλα αυτά, η ζεστή φιλοξενία των κατοίκων της όμορφης Δράμας, που διαχρονικά αγκαλιάζουν το θεσμό, το φιλικό περιβάλλον και η επαφή ανάμεσα σε καλλιτέχνες από διάφορα μέρη του κόσμου, συντελούν στη δημιουργία μιας ξεχωριστής ατμόσφαιρας, όπου το σημαντικό δεν είναι τόσο η βράβευση, αλλά η συμμετοχή και η επαφή με ομοτέχνους.
Το Φεστιβάλ δίνει ιδιαίτερη σημασία, όχι μόνο στην προβολή των ταινιών, αλλά και στην δημιουργία φιλικής ατμόσφαιρας. Θεωρεί πως οι καλλιτέχνες δεν είναι αποκομμένοι από τον κόσμο, αλλά ζουν, αναπνέουν και πρέπει να διασκεδάσουν…
Αυτό δεν είναι άλλωστε και ο κινηματογράφος;
Από τον Αύγουστο του 1996, το Υπουργείο Πολιτισμού, αναγνωρίζοντας την σημασία και το κύρος του Φεστιβάλ της Δράμας, το έχει εντάξει στο Εθνικό Πολιτιστικό Δίκτυο Πόλεων.
Η ένταξη αυτή, έχει ως αποτέλεσμα τη συμμετοχή σε ένα πολιτιστικό δίκτυο Πανελλαδικής εμβέλειας και ασφαλώς, τη θεσμοθέτηση απρόσκοπτης χρηματοδότησης, εξ ίσου, από το Υπουργείο Πολιτισμού και το Δήμο της Δράμας.
Το Φεστιβάλ έρχεται σε επαφή με άλλα αντίστοιχα Διεθνή Φεστιβάλ, καλεί ανθρώπους του διεθνούς κινηματογράφου, οι οποίοι μεταδίδουν την γνώση και την πείρα τους στους νέους κινηματογραφιστές και διοργανώνει αφιερώματα σε διεθνείς κινηματογραφίες. με αυτόν τον τρόπο, ανοίγε το δρόμο για καλλιτεχνική ενημέρωση, αλλά και στην αναγκαία κρίση και σύγκριση.
Σήμερα πλέον το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, είτε αφορά στο Διεθνές, είτε στο Ελληνικό του κομμάτι, έχει εξελιχθεί σε έναν πολιτιστικό οργανισμό, Εθνικής και διεθνούς εμβέλειας.
Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ, Επικεφαλής Εθνικού Διαγωνιστικού: Γιάννης Σακαρίδης
Επικεφαλής Διεθνούς Διαγωνιστικού: Γιώργος Ζώης
Επικεφαλής Διεθνούς Σπουδαστικού: Θανάσης Νεοφώτιστος
Για περισσότερες πληροφορίες-λεπτομέρειες, επισκεφτείτε την επίσημη σελίδα του Φεστιβάλ, πατώντας εδώ