To Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας ιδρύθηκε από την Κινηματογραφική Εταιρεία Αθηνών (Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία) με σκοπό να φωτίσει άγνωστες πτυχές του ποιοτικού ανεξάρτητου κινηματογράφου, να αναδείξει τις καλύτερες από τις μεγάλες ταινίες της σεζόν, προτείνοντάς τις στους θεατές, και να γίνει η ιδανική εισαγωγή κάθε κινηματογραφικής σεζόν.

Το Φεστιβάλ άνοιξε τις πύλες του τον Σεπτέμβριο του 1995 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα με τεράστια επιτυχία. Οι ταινίες που προβάλλονται έχουν ένα κοινό που ξεπερνά τους 60.000 κινηματογραφόφιλους, οι οποίοι θέλουν να ενημερώνονται για όλες τις τάσεις του παγκόσμιου σινεμά και να βλέπουν πρώτοι τις μεγάλες ταινίες που πρόκειται να γίνουν επιτυχίες τους επόμενους μήνες. 

Σκοπός του Φεστιβάλ είναι να προσφέρει στο ελληνικό κοινό την δυνατότητα να γνωρίσει από κοντά τον ανεξάρτητο αμερικανικό, ευρωπαϊκό αλλά και παγκόσμιο κινηματογράφο.

Τμήματα

  • Διεθνές Διαγωνιστικό
  • Μουσική και Φιλμ - Διαγωνιστικό
  • Τα Αγαπημένα των Φεστιβάλ
  • Ελληνικές Μικρές Ιστορίες - Διαγωνιστικό
  • Μουσική και Φιλμ - Εκτός Διαγωνιστικού
  • Ντοκιμαντέρ
  • Stranger Than Fiction
  • Μετά τα Μεσάνυχτα
  • Μικρές Ιστορίες
  • Ειδικά Αφιερώματα

Θέλοντας να αναδείξουμε άγνωστες πτυχές του κινηματογράφου, τα προηγούμενα χρόνια έχουν προβληθεί οι άγνωστες μικρού μήκους ταινίες μεγάλων σκηνοθετών όπως οι Μάρτιν Σκορσέζε, Τζέιν Κάμπιον, Λαρς φον Τρίερ, τα καλτ κινούμενα σχέδια του Τεξ Έιβερι, οι κλασικές κωμωδίες των αδελφών Μαρξ που δεν είχαν προβληθεί ποτέ στην Ελλάδα, το έργο του Ιταλού μαέστρου του τρόμου Ντάριο Αρτζέντο.

Οι Νύχτες Πρεμιέρας κάθε χρόνο φέρνουν σε επαφή το κοινό με το έργο μεγάλων σκηνοθετών, των οποίων οι ταινίες θεωρούνται πλέον κλασικές και αποτελούν σταθμό στην ιστορία του κινηματογράφου. Μέχρι σήμερα το Φεστιβάλ έχει παρουσιάσει το σύνολο ή ενδεικτικό μέρος του έργου σκηνοθετών όπως οι Λουί Μαλ, Ρόμπερτ Όλτμαν, Γιασουχίρο Όζου, Ζαν Κοκτό, Αντρέι Ζουλάφσκι, Μαξ Οφίλς και Ζαν Βιγκό.

Ταυτόχρονα οι Νύχτες Πρεμιέρας έχουν παρουσιάσει μικρά αφιερώματα σε ανερχόμενους σκηνοθέτες, των οποίων το έργο θεωρούν ότι θα συζητηθεί στο μέλλον. Σε αυτή την κατηγορία το φεστιβάλ έχει παρουσιάσει το έργο σκηνοθετών όπως ο Τομ Τίκβερ, ο Βάλτερ Σάλες, ο Φατίχ Ακίν, ο Σον Μπέικερ, η Μάρεν Άντε, ο Τομάς Βασιλέφσκι και ο Ντέιβιντ ΜακΚένζι, ενώ έχουν επίσης συστήσει για πρώτη φορά στο ελληνικό κοινό ανεξάρτητους πειραματιστές δημιουργούς, όπως ο Γκάι Μάντιν.

Βραβεία

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • Χρυσή Αθηνά
  • Βραβείο Σκηνοθεσίας της Πόλης των Αθηνών
  • Βραβείο Σεναρίου

ΜΟΥΣΙΚΗ & ΦΙΛΜ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • Χρυσή Αθηνά

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ / ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • Καλύτερης Ταινίας
  • Β' Καλύτερης Ταινίας
  • Καλύτερης Σκηνοθεσία
  • Καλύτερου Σεναρίου
  • Καλύτερης Ανδρικής και Γυναικείας Ερμηνείας

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΩΝ

Για περισσότερες πληροφορίες-λεπτομέρειες επισκεφτείτε την επίσημη σελίδα του Φεστιβάλ, πατώντας εδώ

 

Φεστιβάλ Νύχτες Πρεμιέρας
23/09 - 04/10/2020

Οι Ελληνικές συμμετοχές

Untitled Document

Ειδικές προβολές: Ελληνικές Πρεμιέρες

*
NO HEROS (2020 ΕΓΧ 93')
Βιτσαρόπουλος Γιώργος
*
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΛΩΡΑ ΝΤΟΥΡΑΝΤ, Η (2019 ΕΓΧ 90')
Μπαβέλλας Δημήτρης
*
ΕΠΤΑ ΛΕΠΤΑ ΨΥΧΗΣ (2020 ΕΓΧ & Α/Μ 75')
Βλάχος Πάνος
*
ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ (2020 ΕΓΧ 108')
Κορνήλιος Νίκος

Ελληνικές Μικρές Ιστορίες

*
54 / Η ΤΥΦΛΗ ΧΕΛΩΝΑ ΚΙ Η ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (2020 ΕΓΧ 13')
Μαργάρα Ισαβέλλα
*
ALL YOU CAN EAT (2019 ΕΓΧ 4')
Αρμενάκης Δημήτρης
*
BELLA (2020 ΕΓΧ 24')
Πετράκη Θέλγια
*
DAKAR (2020 ΕΓΧ 12')
Μωραϊτίδης Στέλιος
*
DEAR JOEL (2019 ΕΓΧ & Α/Μ 18')
Τρουμπούκης Θανάσης
*
FIAT LUX (2020 ΕΓΧ 10')
Κορακιανίτης Γιώργος
*
GOADS (2020 ΕΓΧ 15')
Μπαγλανέα Ίρις
*
HAPPY MOMENTS (2019 ΕΓΧ 14')
Ζαρμπής Αλέξανδρος
*
MADONNA F64.0 (2019 ΕΓΧ 17')
Μαρκουλάκης Σταύρος
*
MARE NOSTRUM (2019 Α/Μ 26')
Αναγνώστου Δημήτρης
*
MILKYWAY (2020 ΕΓΧ 12')
Γιαννακουδάκης Λευτέρης
*
OTRANTO (2019 ΕΓΧ 25')
Μπισάι Τζονιάν, Τσίγκανος Σωτήρης
*
PASHKA (2020 ΕΓΧ 22')
Λίπε Ολτιόν
*
PHELIA (2019 ΕΓΧ 17')
Καλογιάννη Έλια
*
ROUTE-3 (2019 ΕΓΧ 13')
Νεοφώτιστος Θανάσης
*
S W E A T (2019 ΕΓΧ 34')
Χοτζόγλου Βέρα
*
SILENCE (2019 ΕΓΧ 9')
Μοίρας Μελέτης
*
THIS IS RIGHT; ZAK LIFE AND AFTER (202 ΕΓΧ 15')
Δημητρακοπούλου Γεύη
*
UNDER (2020 ΕΓΧ 19')
Μπέκας Βαγγέλης
*
UTOPIA (2020 ΕΓΧ 14')
Νίκας Κώστας
*
ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ (2020 ΕΓΧ 18')
Κούρτη Δέσποινα (2)
*
ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ (2019 ΕΓΧ 20')
Ομαδική εργασία, Λουλές Βασίλης
*
ΑΕΝΑΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ (2019 20')
Κουλουρίδης Παντελής
*
ΑΝΑΠΑΥΣΙΣ (2019 ΕΓΧ 17')
Παπαγιαννόπουλος Δημήτρης (3)
*
ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ (2020 ΕΓΧ 7')
Χαραμουντάνης Κώστας
*
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ (2020 ΕΓΧ 17')
Τσιμπίνης Θανάσης
*
ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ, ΣΤΑ (2020 ΕΓΧ 25')
Κρατίδη Αναστασία
*
ΒΟΥΤΙΑ (2020 ΕΓΧ 4')
Μπακατάκης Θύμιος
*
ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΛΩΤ, Η (2020 ΕΓΧ 23')
Στεργιανός Παναγιώτης
*
ΗΡΩ (2020 ΕΓΧ 15')
Κουκιάς Παντελής Αλέξης
*
ΘΕΡΙΣΤΕΣ, ΟΙ (2018 ΕΓΧ 102')
Κάλλος Ετιέν Στέφανος
*
ΙΣΚΙΩΜΑ (2019 ΕΓΧ 15')
Γεραμπίνης Κώστας
*
ΜΑΟΥΣ ΣΤΟΡΙ, ΤΟ (2020 ΕΓΧ 15')
Χρηστίδης Μιλτιάδης
*
ΜΕΛΑΤΟΝΙΝΗ (2020 ΕΓΧ 13')
Πάστρας Νίκος
*
ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, ΤΟ (2020 ΕΓΧ 27')
Παπαδάκης Μάνος (2)
*
ΝΟΡΜΑΛ (2020 ΕΓΧ 20')
Γκούλιος Νίκος
*
ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΩ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ (2020 ΕΓΧ 17')
Μπόλντα Ντάνιελ
*
ΠΑΡΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΣΦΑΞ' ΤΟ (2020 ΕΓΧ 21')
Παπαδημάτος Κυρηναίος
*
ΠΛΑΣΤΙΚΟΘΕΡΙΣΤΕΣ, ΟΙ (2020 ΕΓΧ 12')
Παπάς Μίνως
*
ΠΡΩΤΟΣ ΕΡΩΤΑΣ (2019 ΕΓΧ 15')
Ραφτογιάννης Χάρης
*
ΣΕΒΑΡΑΜΠΕΣ (2020 ΕΓΧ 11')
Κόντος Γιώργος
*
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΟΚΟΣ: NICK CAVE & THE BAD SEEDS NO MORE SHALL WE PART 14 ΠΙΝΑΚΕΣ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ (2019 ΕΓΧ 17')
Λαιμού Αρασέλη, Δραγασάκη Ρηνιώ
*
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ, ΤΟ (2020 ΕΓΧ 14')
Λέντζου Ζακλίν
*
ΤΕΡΜΑ (2020 ΕΓΧ 17')
Μουτσιάκας Δημήτρης
*
ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΑΝ (2020 ΕΓΧ 19')
Σκούρας Αλέξανδρος
*
ΧΑΝΣΕΛ (2020 ΕΓΧ 16')
Παπαγεωργίου Βίβιαν
*
ΧΟΥΧΟΥ (2020 ΕΓΧ 6')
Σγουρού Ζωή
*
ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΡΟΖΙΚΛΑΙΡ, Ο (2019 ΕΓΧ & Α/Μ 25')
Δημολίτσας Κώστας

Ελληνικά Ντοκιμαντέρ

*
ΒΑΒΕΛ - ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΣΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ (2020 ΕΓΧ & Α/Μ 73')
Μοίρας Μελέτης
*
ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ, Ο (2020 ΕΓΧ & Α/Μ 82')
Κολόζης Γιώργος, Κολόζης Γιάννης
*
ΔΕΜΕΝΟΙ (2019 ΕΓΧ 53')
Μόρφης Τάσος
*
ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ Κ. (2019 ΕΓΧ 66')
Στεφανή Εύα
*
ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΟΥΖΟΣ - Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΡ (2019 ΕΓΧ & Α/Μ 101')
Καρπούζης Γιάννης
*
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ, Ο (2020 ΕΓΧ 84')
Πατρώνη Κατερίνα

Μουσική & Φιλμ

*
ΜΑΡΚΟΣ (2019 ΕΓΧ & Α/Μ 93')
Σκαρέντζος Νίκος

Εκτός Συναγωνισμού

*
BADLAND (2019 ΕΓΧ 6')
Πυθαράς Χρήστος

Κύλιση στην κορυφή