eakΗ Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου (ΕΑΚ) ιδρύθηκε στην Αθήνα, στις 23 Νοεμβρίου του 2009 με στόχο να ενώσει τους κινηματογραφιστές όλων των δημιουργικών ειδικοτήτων, που με συνέπεια και σε διάρκεια, διαμορφώνουν το κινηματογραφικό τοπίο της χώρας μας.

Κεντρική δράση της ΕΑΚ είναι η ετήσια διοργάνωση και απονομή των Εθνικών Κινηματογραφικών Βραβείων.

Η γνώση και η επαγγελματική εμπειρία των μελών της επιτρέπει στην Ακαδημία να ηγείται πρωτοβουλιών για τη ανάπτυξη της κινηματογραφικής παραγωγής, εκπονώντας μελέτες και σχέδια δράσης για τη βελτίωση της εθνικής πολιτικής για τον κινηματογράφο.

Η ΕΑΚ δραστηριοποιείται επίσης στον τομέα της οπτικοακουστικής εκπαίδευσης και επιμόρφωσης, διοργανώνοντας ανοιχτές συζητήσεις και διαλέξεις για επαγγελματίες (Riding the Greek Wave), καθώς και εργαστήρια/σεμινάρια που απευθύνονται σε σπουδαστές και σινεφίλ (Film Factory).

Στο πλαίσιο ενός κοινού πεδίου δράσης με την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου και άλλες Ακαδημίες του εξωτερικού, η ΕΑΚ διοργανώνει διεθνείς εκδηλώσεις, όπως το Ευρωπαϊκό Βραβείο Νεανικού Κοινού (EFA Young Audience Award), τις Χρυσές Νύχτες της Γαλλικής Ακαδημίας, κ.α. φέρνοντας σε επαφή το ελληνικό κοινό με τους Ευρωπαίους κινηματογραφιστές.

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου είναι μέλος του Δικτύου των Ευρωπαϊκών Κινηματογραφικών Ακαδημιών (Film Academy Network of Europe), συμβάλλοντας στη διαμόρφωση μιας κοινής ευρωπαϊκής πολιτικής για τον κινηματογράφο.

Για περισσότερες πληροφορίες-λεπτομέρειες πατήστε εδώ

 13α Βραβεία "Ίρις" 2022
που απονεμήθηκαν σε ταινίες

Untitled Document

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Γούσης Γιώργος (ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ)
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης
Στεφανή Εύα (ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ Κ.)
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής
Αμερικάνου Γιάννα (.DOG)
Ελ Ζοχάιρι Ομάρ (ΦΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ)
Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Αναστασιάδου Άρτεμις (ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ, ΤΟ)
Βραβείο μικρού μήκους ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (animation)
Καπλανίδης Άρης (ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ)
Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας
Επιθυμιάδη Δανάη (ΟΛΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ)
Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης
Αποστολίδης Ανδρέας (LATIN NOIR)

13α Βραβεία "Ίρις" 2022
που απονεμήθηκαν σε πρόσωπα

Untitled Document

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Λαιμού Αρασέλη (ΑΓΙΑ ΕΜΥ, Η)
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Γούσης Γιώργος (ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ)
Βραβείο Σεναρίου
Γούσης Γιώργος, Τοπαλίδου Έλενα, Τσιοτσιόπουλος Αντώνης (ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ)
Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου
Γεωργακόπουλος Λάζαρος (ΣΕΛΗΝΗ 66 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ)
Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου
Τοπαλίδου Έλενα (ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ)
Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου
Σερβετάλης Άρης (ΑΓΕΛΗ ΠΡΟΒΑΤΩΝ)
Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου
Κιλίπ Άσμιν (ΑΓΙΑ ΕΜΥ, Η)
Βραβείο Φωτογραφίας
Σαρκετζής Σίμος (ΣΜΥΡΝΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ)
Βραβείο Μοντάζ
Παπαευαγγέλου Σμαρώ (ΣΕΛΗΝΗ 66 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ)
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Βολάνης Λευτέρης (ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ)
Βραβείο Ήχου
Ντούνης Λέανδρος, Χιπ Ρόλαντ (MONDAY)
Βραβείο Σκηνογραφίας
Λεδάκης Ηλίας, Παπαδόπουλος Γιάννης (2), Σαμιώτης Μιχάλης (ΣΜΥΡΝΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ)
Βραβείο Ενδυματολογίας
Δήμου Φωτεινή (ΣΜΥΡΝΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ)
Βραβείο Ειδικών & Οπτικών Εφέ
Κοτζιάς Αντώνης (ΣΜΥΡΝΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ)
Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφέ
Γιατράκου Δήμητρα, Συγρίμη Ιουλία (ΣΜΥΡΝΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ)

Διαχρονικές βραβεύσεις για τη συνολική τους προσφορά στον Ελληνικό Κινηματογράφο

Κύλιση στην κορυφή