halk doc

Το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest ιδρύθηκε το 2007 και κάθε φθινόπωρο διεξάγεται στην πόλη της Χαλκίδας.

Είναι το μοναδικό διαγωνιστικό φεστιβάλ ντοκιμαντέρ που λειτουργεί στη χώρα μας, ενώ συγκαταλέγεται ανάμεσα στις σημαντικότερες διοργανώσεις Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ διεθνώς.

Το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ docfest έχει εξελιχθεί σε σημαντικό θεσμό με διακριτή και αναγνωρίσιμη διεθνή ακτινοβολία. Είναι μέλος ευρωπαϊκών και διεθνών
φορέων και δικτύων, όπως το ΕΕΕΕ - Europe for Festivals, Festival for Europe-, που διοργανώνεται υπό την εποπτεία της Ένωσης Ευρωπαϊκών Φεστιβάλ.

Το Φεστιβάλ συμβάλει ενεργά με τη λειτουργία του στη δημιουργία ενός πολιτιστικού θεσμού με Πανελλήνια συμμετοχική ακτινοβολία, στη γνωριμία και την επαφή του κοινού με την πολύ σημαντική για την Ελληνική κινηματογραφική παραγωγή, ταινία ντοκιμαντέρ. Επίσης, προωθεί την προβολή και τη διάδοση των Ελληνικών ντοκιμαντέρ στην Ελλάδα και το Εξωτερικό, αλλά και στην προβολή της ετήσιας παραγωγής Ελληνικών ντοκιμαντέρ.

Καλλιτεχνικός Διευθυντής: Ιωάννου Σταύρος

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα του Φεστιβάλ πατώντας εδώ

 

184

16ο Φεστιβάλ Ελληνικού
Ντοκιμαντέρ Χαλκίδας

Βραβεία που απονεμήθηκαν σε ταινίες

Untitled Document

1ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
* ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΠΡΙΜΟ, ΟΙ (2021 ΕΓΧ & Α/Μ 80')
Μαϊολέτι Αλεσάντρα
2ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
* ΑΡΚΑΔΙΑ, Η ΚΑΜΠΑΝΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ (2022 ΕΓΧ & Α/Μ 79')
Σπυρόπουλος Κώστας
3ο Βραβείο Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
* ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ ΤΗΣ ΝΙΟΝ, Ο (2022 ΕΓΧ 74')
Μπόικο Ιρίνα
Βραβείο "Γιώργος Κολόζης"
* ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ (2021 ΕΓΧ 25')
Στυλιανού Γιώργος
Βραβείο Καλύτερης Φοιτητικής Ταινίας "Λυκαυγές"
* ΜΠΛΕ ΣΠΙΤΙ (2021 ΕΓΧ 12')
Μπουλή Μαίρη
Τιμητική Διάκριση Ταινίας Μεγάλου Μήκους
* ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΑΧΗΤΡΙΕΣ - Η ΤΡΙΠΛΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ (2022 ΕΓΧ 118')
Βαρδαρός Λεωνίδας
* ΡΟΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑΓΚΟΡΝΟ ΚΑΡΑΜΠΑΧ, ΤΑ (2022 ΕΓΧ 78')
Σίδερης Θωμάς
* ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ, ΤΟ (2021 ΕΓΧ 79')
Αθανασόπουλος Ορέστης
Τιμητική Διάκριση Ταινίας Μικρού Μήκους
* ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΠΟΛΗ (2022 Α/Μ 9')
Ευσταθόπουλος Στέλιος
* ΠΝΕΥΜΑ ΓΗΓΕΝΕΣ (2022 ΕΓΧ 12')
Μαρκολέφα Βίκυ
* ΝΟΜΑΔΕΣ (2022 ΕΓΧ 13')
Φλούλης Γιάννης

Βραβεία που απονεμήθηκαν σε πρόσωπα

Untitled Document

Βραβείο Σκηνοθεσίας
* Αινιάν Κώστας
ΔΗΜΗΤΡΗΣ, Ο ΝΙΚΟΣ... ΚΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ, Ο (2021 ΕΓΧ 89')
Βραβείο Φωτογραφίας
* Μαραγκουδάκη Κατερίνα
ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ Ο ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ, Ο (2022 ΕΓΧ 70')
Βραβείο Μοντάζ
* Κομηνέας Τζαννέτος
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΕΞ ΑΠΑΛΩΝ ΟΝΥΧΩΝ (2022 ΕΓΧ 85')
Βραβείο Ήχου
* Ντούτσιας Ανδρέας
ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΠΟΛΗ (2022 Α/Μ 9')
Βραβείο Μουσικής
* Στερεοπούλου Άννα
ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΑΓΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ, ΣΤΗ (2019 ΕΓΧ 85')

Κύλιση στην κορυφή