Τελευταίες προσθήκες αφισών

Untitled Document



Οι πρωταγωνιστές του 2019 σε ταινίες Μεγάλου Μήκους (αλφαβητικά ανά τίτλο ταινίας)



Οι πρωταγωνιστές του 2019 σε ταινίες μικρού μήκους (αλφαβητικά ανά τίτλο ταινίας)


Οι Τελευταίες Ελληνικές Ταινίες στις αίθουσες 


Untitled Document
    ΑΛΥΤΗ (2019 85' ΕΓΧ)
Σκην.:
Νικολακάκης Μίνως Ηθοπ.: Αλειφερόπουλος Προμηθέας, Κονίδη Αναστασία Ραφαέλα, Λάσκος Κώστας, Τουμαζάτου Αλέκα, Βακούσης Μάνος, Ντε Χόλαντ Τζον


Περίληψη

Η ιστορία του Πάνου, ενός νεαρού γιατρού που μετακομίζει σ’ ένα απομακρυσμένο χωριό, για να κάνει το αγροτικό του και ερωτεύεται μια κοπέλα, που πάσχει από σπάνια ασθένεια...

Περισσότερα...



 

Untitled Document
    ΑΜΥΓΔΑΛΙΑ (2019 77' ΕΓΧ)
Σκην.:
Θωμοπούλου Φοίβη Χριστίνα Φωνή: Μπάμπαλη Δώρα, Θωμοπούλου Φοίβη Χριστίνα, Φαραζή Ελληάννα, Στεφανοπούλου Έλενα, Φαραζής Γιώργος, Βαφειάδου Άννα, Φρίντριχ Έλενα, Καρακέπελης Κώστας, Κρυσταλλίδου Μαγδαληνή


Περίληψη

Περισσότερα...



 

Untitled Document
    ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (2020 90' ΕΓΧ)
Σκην.:
Οικονομίδης Γιάννης Ηθοπ.: Μπισμπίκης Βασίλης, Παπαδοπούλου Βίκυ, Τσορτέκης Γιάννης, Σταμουλακάτος Στάθης, Μουρίκης Βαγγέλης, Γιαννόπουλος Γιώργος


Περίληψη

Η ιστορία της Όλγας, μιας όμορφης νέας γυναίκας που ζει σε μια επαρχιακή πόλη της Ελλάδας, και στον αποτυχημένο της γάμο, με τον επιχειρηματία Ηρακλή...

Περισσότερα...



 

Untitled Document
  ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΘΥΜΑΤΑΙ (2018 87' ΕΓΧ & Α/Μ)
Σκην.:
Φόλλας Κώστας Αφήγ. / Απαγγ. / Παρουσ.: Ράπτης Τάσος


Περίληψη

Η ιστορία του Λίντιτσε, που οι Nαζί ισοπέδωσαν και εξαφάνισαν, κυριολεκτικά, ως αντίποινα για τη δολοφονία του Ράινχαρντ Χάιντριχ...

Περισσότερα...



 


Οι σκηνοθέτες του 2019 σε ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους
(αλφαβητικά ανά Επίθετο)


 Τελευταίες προσθήκες τρέιλερ
Untitled Document

ΔΕΜΕΝΟΙ
(Ντοκιμαντέρ 2019 53')
Σκην.: Μόρφης Τάσος
NO HEROS
(Ντοκιμαντέρ 2020 93')
Σκην.: Βιτσαρόπουλος Γιώργος
ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ
(Μυθοπλασία 2020 18')
Σκην.: Κούρτη Δέσποινα (2)
ΒΟΥΤΑ
(Μυθοπλασία 2020 18')
Σκην.: Ζάχος Δημήτρης

Επιλέξτε τρόπο σύνδεσης...

Η διαχειριστική ομάδα του grmdb.gr, ευχαριστεί θερμά τα Διοικητικά Συμβούλια των: Οργανισμού Διαχείρισης Πνευματικών Δικαιωμάτων "ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ" και Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών (GSC), για την ευγενική τους συναίνεση, σε ότι αφορά την παραχώρηση δικαιωμάτων χρήσης φωτογραμμάτων (καρέ) στη μεγαλύτερη διαδικτυακή βάση δεδομένων του Ελληνικού Κινηματογράφου

Συνοπτικά από το 1905...
Untitled Document 12.064    Ελλ. ταινίες
εκ των οποίων
Untitled Document 8.193 μ.μ
Untitled Document 3.864 Μ.Μ.
Συντελεστές  
Untitled Document 4.103 Σκηνοθέτες
Untitled Document 2.660 Συνθέτες
Untitled Document 4.338 Δ/ντές Φωτ.
Untitled Document 30.011 Ηθοποιοί
Οπτικοακουστικά
Untitled Document 2.321 Τρέιλερ
Untitled Document 29.741 Φωτ. ταινιών
  Untitled Document 5.566 Φωτ. συντελεστών
Ανακαλύψτε τους όλους, πατώντας εδώ

Φεστιβάλ Νύχτες Πρεμιέρας
23/09 - 04/10/2020

Οι Ελληνικές συμμετοχές

Untitled Document

Ειδικές προβολές: Ελληνικές Πρεμιέρες

*
NO HEROS (2020 ΕΓΧ 93')
Βιτσαρόπουλος Γιώργος
*
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΛΩΡΑ ΝΤΟΥΡΑΝΤ, Η (2019 ΕΓΧ 90')
Μπαβέλλας Δημήτρης
*
ΕΠΤΑ ΛΕΠΤΑ ΨΥΧΗΣ (2020 ΕΓΧ & Α/Μ 75')
Βλάχος Πάνος
*
ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ (2020 ΕΓΧ 108')
Κορνήλιος Νίκος

Ελληνικές Μικρές Ιστορίες

*
54 / Η ΤΥΦΛΗ ΧΕΛΩΝΑ ΚΙ Η ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (2020 ΕΓΧ 13')
Μαργάρα Ισαβέλλα
*
ALL YOU CAN EAT (2019 ΕΓΧ 4')
Αρμενάκης Δημήτρης
*
BELLA (2020 ΕΓΧ 24')
Πετράκη Θέλγια
*
DAKAR (2020 ΕΓΧ 12')
Μωραϊτίδης Στέλιος
*
DEAR JOEL (2019 ΕΓΧ & Α/Μ 18')
Τρουμπούκης Θανάσης
*
FIAT LUX (2020 ΕΓΧ 10')
Κορακιανίτης Γιώργος
*
GOADS (2020 ΕΓΧ 15')
Μπαγλανέα Ίρις
*
HAPPY MOMENTS (2019 ΕΓΧ 14')
Ζαρμπής Αλέξανδρος
*
MADONNA F64.0 (2019 ΕΓΧ 17')
Μαρκουλάκης Σταύρος
*
MARE NOSTRUM (2019 Α/Μ 26')
Αναγνώστου Δημήτρης
*
MILKYWAY (2020 ΕΓΧ 12')
Γιαννακουδάκης Λευτέρης
*
OTRANTO (2019 ΕΓΧ 25')
Μπισάι Τζονιάν, Τσίγκανος Σωτήρης
*
PASHKA (2020 ΕΓΧ 22')
Λίπε Ολτιόν
*
PHELIA (2019 ΕΓΧ 17')
Καλογιάννη Έλια
*
S W E A T (2019 ΕΓΧ 34')
Χοτζόγλου Βέρα
*
SILENCE (2019 ΕΓΧ 9')
Μοίρας Μελέτης
*
THIS IS RIGHT; ZAK LIFE AND AFTER (202 ΕΓΧ 15')
Δημητρακοπούλου Γεύη
*
UNDER (2020 ΕΓΧ 19')
Μπέκας Βαγγέλης
*
UTOPIA (2020 ΕΓΧ 14')
Νίκας Κώστας
*
ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ (2020 ΕΓΧ 18')
Κούρτη Δέσποινα (2)
*
ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ (2019 ΕΓΧ 20')
Ομαδική εργασία, Λουλές Βασίλης
*
ΑΕΝΑΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ (2019 20')
Κουλουρίδης Παντελής
*
ΑΝΑΠΑΥΣΙΣ (2019 ΕΓΧ 17')
Παπαγιαννόπουλος Δημήτρης (3)
*
ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ (2020 ΕΓΧ 7')
Χαραμουντάνης Κώστας
*
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ (2020 ΕΓΧ 17')
Τσιμπίνης Θανάσης
*
ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ, ΣΤΑ (2020 ΕΓΧ 25')
Κρατίδη Αναστασία
*
ΒΟΥΤΙΑ (2020 ΕΓΧ 4')
Μπακατάκης Θύμιος
*
ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΛΩΤ, Η (2020 ΕΓΧ 23')
Στεργιανός Παναγιώτης
*
ΔΙΑΔΡΟΜΗ-3 (2019 ΕΓΧ 13')
Νεοφώτιστος Θανάσης
*
ΗΡΩ (2020 ΕΓΧ 15')
Κουκιάς Παντελής Αλέξης
*
ΘΕΡΙΣΤΕΣ, ΟΙ (2018 ΕΓΧ 102')
Κάλλος Ετιέν Στέφανος
*
ΙΣΚΙΩΜΑ (2019 ΕΓΧ 15')
Γεραμπίνης Κώστας
*
ΜΑΟΥΣ ΣΤΟΡΙ, ΤΟ (2020 ΕΓΧ 15')
Χρηστίδης Μιλτιάδης
*
ΜΕΛΑΤΟΝΙΝΗ (2020 ΕΓΧ 13')
Πάστρας Νίκος
*
ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, ΤΟ (2020 ΕΓΧ 27')
Παπαδάκης Μάνος (2)
*
ΝΟΡΜΑΛ (2020 ΕΓΧ 20')
Γκούλιος Νίκος
*
ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΩ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ (2020 ΕΓΧ 17')
Μπόλντα Ντάνιελ
*
ΠΑΡΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΣΦΑΞ' ΤΟ (2020 ΕΓΧ 21')
Παπαδημάτος Κυρηναίος
*
ΠΛΑΣΤΙΚΟΘΕΡΙΣΤΕΣ, ΟΙ (2020 ΕΓΧ 12')
Παπάς Μίνως
*
ΠΡΩΤΟΣ ΕΡΩΤΑΣ (2019 ΕΓΧ 15')
Ραφτογιάννης Χάρης
*
ΣΕΒΑΡΑΜΠΕΣ (2020 ΕΓΧ 11')
Κόντος Γιώργος
*
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΟΚΟΣ: NICK CAVE & THE BAD SEEDS NO MORE SHALL WE PART 14 ΠΙΝΑΚΕΣ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ (2019 ΕΓΧ 17')
Λαιμού Αρασέλη, Δραγασάκη Ρηνιώ
*
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ, ΤΟ (2020 ΕΓΧ 14')
Λέντζου Ζακλίν
*
ΤΕΡΜΑ (2020 ΕΓΧ 17')
Μουτσιάκας Δημήτρης
*
ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΑΝ (2020 ΕΓΧ 19')
Σκούρας Αλέξανδρος
*
ΧΑΝΣΕΛ (2020 ΕΓΧ 16')
Παπαγεωργίου Βίβιαν
*
ΧΟΥΧΟΥ (2020 ΕΓΧ 6')
Σγουρού Ζωή
*
ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΡΟΖΙΚΛΑΙΡ, Ο (2019 ΕΓΧ & Α/Μ 25')
Δημολίτσας Κώστας

Ελληνικά Ντοκιμαντέρ

*
ΒΑΒΕΛ - ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΣΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ (2020 ΕΓΧ & Α/Μ 73')
Μοίρας Μελέτης
*
ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ, Ο (2020 ΕΓΧ & Α/Μ 82')
Κολόζης Γιώργος, Κολόζης Γιάννης
*
ΔΕΜΕΝΟΙ (2019 ΕΓΧ 53')
Μόρφης Τάσος
*
ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ Κ. (2019 ΕΓΧ 66')
Στεφανή Εύα
*
ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΟΥΖΟΣ - Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΡ (2019 ΕΓΧ & Α/Μ 101')
Καρπούζης Γιάννης
*
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ, Ο (2020 ΕΓΧ 84')
Πατρώνη Κατερίνα

Μουσική & Φιλμ

*
ΜΑΡΚΟΣ (2019 ΕΓΧ & Α/Μ 93')
Σκαρέντζος Νίκος

Εκτός Συναγωνισμού

*
BADLAND (2019 ΕΓΧ 6')
Πυθαράς Χρήστος